100 lat temu w 1918 roku Polska odzyskała Niepodległość.

Dnia 11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków o wolnej Ojczyźnie. Państwo Polskie narodziło się na nowo, po 3 rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po kilku wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata.

Chcąc uczcić to doniosłe wydarzenie Szkoła Podstawowa nr 4 w Lesznie również czynnie włączyła się w świętowanie obchodów, przygotowując szereg imprez, zadań dla całej społeczności szkolnej. Starając się przy tym pozyskać również rodziców i mieszkańców Zaborowa.

Nasze zadania dla - ,, NIEPODLEGŁEJ”.

* W piątek 9 listopada 2018 r. o godzinie 11.11 włączyliśmy się w ogólnopolską akcję i wspólnie ; nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy Zaborowa, tworząc wielki łańcuch ludzi, wspólnie odśpiewaliśmy hymn Polski 4 zwrotki.

* Czwartek świętowaliśmy niepodległość na sportowo. Biegacze z klasy sportowej pobiegli trasą do Rynku Zaborowskiego rozdając napotkanym mieszkańcom pięknie wykonane kotyliony i zapraszając do wspólnego śpiewania Hymnu w szkole.

* W czwartek miał również miejsce przygotowany po raz 8 Konkurs Pieśni Patriotycznych i Wojennych.

Konkurs ma na celu popularyzację utworów żołnierskich, legionowych, partyzanckich, dawnych i współczesnych, zachęcanie dzieci i młodzieży do czynnego udziału w życiu kulturalnym. Chociaż prawdę powiedziawszy nie musimy zachęcać. Konkurs cieszy się zainteresowaniem uczniów naszej szkoły. Do konkursu przystąpiło trzydzieścioro śpiewaków mierząc się ze sobą na głosy i piosenki. A nas nauczycieli cieszy fakt, że uczniowie podtrzymują tradycje narodowe i mają w swoim repertuarze również inne piosenki, te narodowe, patriotyczne.

* Z myślą o tej szczególnej uroczystości - było napisanie przez niektóre klasy oraz indywidualnie, chyba po raz pierwszy wierszy o ,,Mojej Ojczyźnie”. Ujawniły się talenty niektórych jego uczestników. Może będziemy próbować dalej, aż narodzi się kolejny „Mickiewicz” w końcu to nasz patron.

* We wtorek, bardzo ambitnie uczniowie zabrali się do kolejnego zadania, układając życzenia dla Polski i Polaków. Życzenia ładnie wypisane z podpisem autorów zostały wystawione na korytarzach szkolnych z możliwością czytania przez uczniów.

W tygodniu patriotycznym pojawiły się na ścianach transparenty z hasłami dotyczącymi cytatów, powiedzeń i myśli sławnych ludzi poświęconych Ojczyźnie, wolności i niepodległości.

Myśląc o „Wielkich Polakach” klasa VIII z panią Grażyną Dominiczak pracowała od września 2018 nad projektem – Irena Sendler. Rok 2018 jest ustanowionym przez państwo rokiem Ireny Sendler jak również 10 rocznicą jej śmierci, dlatego warto przypominać uczniom tę postać.
„Uratowała 2500 tys. dzieci, ryzykując własnym życiem 2.500 tysiąca razy”. Z narażeniem życia, heroizmem, w największej konspiracji wyprowadzała dzieci z warszawskiego getta, a następnie znajdowała im schronienie. Prowadzony przez nią rejestr uratowanych dzieci, pozwolił po zakończeniu II wojny światowej na poznanie przez ocalone dzieci własnej tożsamości i tym samym odnalezienie bliskich. Pan dyrektor Marek Pawełkiewicz przygotował prezentację multimedialną oraz bardzo interesujący wykład przybliżając uczniom życie i działalność Ireny Sendler. Miło było się zasłuchać, aż nie wiadomo kiedy lekcja dobiegła końca. Temat Ireny Sendlerowej obecny był cały tydzień. Uczniowie zaprezentowali przed społecznością szkolną, scenki, wywiady oraz plakaty poświęcone tej wielkiej Polce.

*W projekcie „Niepodległa”, chcąc aby szkoła wyglądała wyjątkowo odświętnie, uczniowie na zajęciach plastycznych przygotowali ozdoby przystrajając w nie szkołę (kotyliony duże, małe, kokardy liście biało-czerwone oraz serduszka w tych dniach zdominowały przestrzeń całej szkoły).

Szereg mniejszych inicjatyw aż trudno je wszystkie wymienić, jak głośne czytanie przez uczniów w Bibliotece u pani Kaliny, książki – Dzieci Ireny Sendlerowej.

Przygotowanie plakatów poświęconych historii przeszło 100 lat niewoli, aż do momentu odzyskania niepodległości, wielkim Polakom którzy przyczynili się do tego, że Polska powstała były poświęcone plakaty wykonane przez klasy starsze, które ozdobiły całą szkołę.

Uczniowie przygotowali również gazetki klasowe w nawiązaniu do myśli przewodniej - „Z czego jesteśmy dumni, my Polacy - dziś”.

Finałem tegorocznego cyklu wydarzeń organizowanych przez Szkołę było piątkowe radowanie się z odzyskanej Niepodległości. Miało być na słodko i na wesoło; uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali pięknie nakryte stoły w klimacie patriotycznym a rodzice zajęli się terminem „słodko’’. Wyszło na medal. Uczniowie spisali się wypożyczając ze zbiorów rodzinnych pamiątkowe zdjęcia dziadków, mundury powstańcze, odznaczenia, czasami dając portret Marszałka. Stoły, jak cała szkoła wyglądały patriotycznie. Bardzo miłym a zarazem pysznym akcentem na tych stołach były wypieki rodziców. Dziękujemy.

W końcu nie corocznie obchodzimy 100 lecie Niepodległości.



Galeria zdjęć: